Historie stolního tenisu


Stolní tenis je poměrně mladým sportovním odvětvím, které se vyvinulo v Anglii, jakožto alternativa klasického tenisu v zimních měsících. 


V prvopočátcích, tedy začátkem 20. století hrají skupinky Lordů na svých velkých stolech s korkovými špunty místo míčků, jako pálka slouží cokoliv a knihy mimo čerpání informací slouží i jako síťka. 

Stolní tenis se pomalu rozšiřuje po Evropě a je populární ve Francii, Maďarsku nebo též v tehdejším Československu. 

Zlom přichází v roce 1926, kdy vzniká předchůdkyně dnešní ITTF(International Table Tennis Federation) a zakládajících členů je celkem devět. 

Kdo byl iniciátorem vzniku nejsme schopni říct, ale byla zde Anglie, Francie, Dánsko, Československo nebo Indie. 

Po založení ITTF se po čase zapojují i asijští hráči, avšak Evropané si drží úroveň a to hlavně Maďaři a Čechoslováci. 


Nejvíce pak stolnímu tenisu pomohl v rozvoji Ichio Ogimura z Japonska, který přišel s houbovými potahy, zavedl nové tréninkové metody a stal se dvojnásobným mistrem světa.

Asijští hráči obecně mají problém z backhandu, kde se jim příliš nedaří skrz jejich tzv. "penhold", kdy drží pálku tak, jak děti u nás ve škole drží propisku.


Mezi výborné hráče patří v dobách před druhou světovou válkou i Viktor Barna z Maďarska nebo i náš Bohumil Váňa či Ivan Andrealis. 

 Fotografie jsou řazeny následovně: 

- Bohumil Váňa

- Ivan Andreadis

- Viktor Barna


Historie stolního tenisu v Třebíči 

V Třebíči byl stolní tenis populární již před druhou světovou válkou, kdy se v roce 1934 hrál turnaj O mistra města Třebíče.  Stolní tenisty sdružovala Horácká Slávie, která měla úspěchy v Moravské lize a to hlavně ve válečných letech.


Mezi reprezentanty tehdejšího oddílu v Třebíči patřili například: Franta David nebo Fery a Haryk Protivínští. Stolní tenis měl i dámské zastoupení v podobě Miroslavy Vytasilové, která byla mistryní Moravy a v týmu hrávala i Marie Habešová. 

Tým hrával v Katolickém domě(později přejmenován na Dům pionýrů a mládeže), kde se však přestalo hrát po konci války. 

Stolní tenis v Třebíči však nezanikl a hrál se nadále v místnostech restaurací U Novotnů, na Střelnici či U Vokurků na Nových Dvorech. 


Na Střelnici se pak utvořila početná skupinka nadšenců tohoto sportu a to především trojlístek Polda Jelínek, Jiří Burian a Slávek Valda, která se spojila s tehdejším fotbalovým oddílem DSK Třebíč, kde požádala o založení oddílu. 

Přesto, že se těžko hledali pálky, stoly nebo i míčky, tak vznikla okresní sekce stolního tenisu, která začala organizovat soutěže na okrese. 

Velkou výhodou a to platí dodnes je, že všude najdete minimálně jednu místnost, kde se dá postavit stůl a díky tomu byl jak v letech minulých, tak i dnes stolní tenis velmi dostupným sportem. 

Stolní tenis v Třebíči se neustále rozrůstal a v okresní soutěži bylo dokonce 22 družstev a to mezi léty 1948 - 1951, kdy se dá hovořit o zlatém věku stolního tenisu v Třebíči. 

K útlumu pak dochází v roce 1954, kdy z původních dvaceti dvou družstev(hlavně ze samotné Třebíče) zbývají již pouze tři oddíly a to ZMS Třebíč, Jiskra Borovina a Instalační závody. 

Tyto oddíly se, ale postupem času též rozpadají a zůstává osamocený Spartak Třebíč. 

Stolní tenis pak zažívá krušné časy, kdy se často mění herna ze Střelnice do prostor učiliště v Domcích, až se roku 1958 vrací zpět na Střelnici.

Po útrapách, kdy se družstvo Krul, Valda, Hrůza, Jeřábek, Uhlíř, Kraus, Samková a Otáhalová udržovalo herně ve vynikající formě, tak se v roce 1955 a 1957 stává přeborníkem Jihlavského kraje. Bohužel se musel účasti ve druhé lize vzdát skrz pochopitelné mateřské povinnosti hráček. 


Ani dorostenci nezůstávali pozadu a ve složení Svoboda, Benál, Hobza též patřili k nejlepším. 


Postupně dochází k výkonnostnímu posunu u mladých, kteří se dotahují na starší generaci - Petr Uhlíř(dodnes hrající legenda), Josef Tříletý, Pavel Svoboda nebo Igor Smola. 


Koncem sedmdesátých let začíná tým trénovat a hrát své zápasy v nově postavené hale Leopolda Pokorného. 

V letech následujících dochází k doplňování kádrů o další stolní tenisty a oddíl působí v krajských soutěžích. 


Stolní tenis v Třebíči v dané době neopmíjí mládež a v devadesátých letech se o ni starají Pavel Jílek(dodnes trenér licence B - jediný v okrese) a Igor Smola. Postupně přichází do družstev bratři Palátovi, slečna Havlová nebo Petr Táborský. 


Dané týmy působí pod TJ Třebíč, avšak v roce 2009 vzniká oddíl SK BOB Team Třebíč. 

V novodobé historii pak mládež upadá a hráči z okresních soutěží se doplňují v týmech. 


Ani v této době není nouze o jednoho nadšence, který se pro stolní tenis snažil dělat hodně, avšak na svou aktivitu dá se říci dojel a snaha o obnovení mládeže v TJ Třebíč mezi lety 2018 - 2020 ztroskotala. V sezóně 2020ˇ/2021 mohlo mít TJ Třebíč dokonce dva týmy čistě z mladých hráčů(za úpadek může i Covid19 v té době).


Nyní to vypadá, že se mládeži v TJ Třebíč začne opět dařit a stolní tenis se vrátí na výslunní a bude opět vlajkovou lodí pro další okresní týmy. 


Nicméně se TJ Třebíč rýsuje konkurence v podobě nově vznikajících týmů pod Lubošem Podolský z DDM Třebíč. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky